Bleskovky:

Záhadná fotografia – pátranie

Pozdravujem všetkých priateľov a priaznivcov našej stránky. Pri surfovaní na internete som objavil zaujímavú fotografiu. Je na nej nápis v Maďarčine. Nevedel by niekto identifikovať kde a či sa táto budova v Nemčiňanoch nachádzala ? Spýtajte sa prosím rodičov, alebo starých rodičov, či si nespomenú ktorá je to budova. Mne to vyzerá ako budova už zvalenej bývalej školy, pri ceste na priehradu, alebo stará „kačačiareň“ ? , alebo ešte sa mi to podobá na starý kaštieľ v Malých Vozokanoch….Ak by niekto vedel, napíšte prosím do komentárov pod týmto článkom. Ďakujem V.

Doplnenie článku. /8.2.2015/

Náhodou som objavil maďarskú stránku, kde je originál tejto pohľadnice aj s druhou stranou a prikladám ju do článku. Link na stránku: 
http://postcards.hungaricana.hu/hu/72461/?query=PLACE%3D%28Nemcs%C3%A9ny%29

 

pohladnica-prva-strana

pohladnica-druha-strana

„Ak máte aj Vy doma zaujímavú historickú fotku z našej obce, pošlite mi ju na mail, pridám ju do fotogalérie.“

 

10 Comments on Záhadná fotografia – pátranie

 1. zsolt // 03/02/2015 at 19:11 //

  Podla napisu to je budova v nemcinanoch.

 2. vlado // 03/02/2015 at 19:13 //

  hmmm, veď to, ale nikto nevie kde…

 3. peter // 03/02/2015 at 21:36 //

  podla http://www.slovenskehrady.sk/kastiel-nemcinany/obrazok/2 je pod fotografiou uvedene, ze sa jedna o nejaku kuriu v Nemcinanoch. Kde bola kuria v obci ?

 4. jana // 03/02/2015 at 23:03 //

  Podľa mňa Botkova kúria, kde sme chodili do škôlky, pred zregulovaním potoka.

 5. vlado // 04/02/2015 at 04:43 //

  Janka je tam vpravo vedľa kúrie vidieť strecha vedľajšieho domu. To ma pletie. Viem že vedľa zbúranej budovy starej školy, tam kde je cesta na priehradu a teraz tam stojí dom p. Nízla, v tej dobe tam nestála určite žiadna iná budova. Stále viac sa prikláňam k názoru, že by to mohla byť budova Bottkovho starého kaštieľa v Malých Vozokanoch. Presne to sedí, je tam aj potok, aj vedľajšie budovy a je pravdepodobné, že tam nejaké budovy boli aj v tej dobe. Možno sa len p. Bottka chcel niekomu pochváliť so svojou kúriou, ale nemal inú fotografiu. Veď v tej dobe nemali toľko fotoaparátov, ako ich máme dnes. 🙂

 6. peter // 04/02/2015 at 09:52 //

  nieje to v malych vozokanoch ! malovozokansky mal ine okna. pozri slovenskehrady.sk

 7. vlado // 04/02/2015 at 10:19 //

  Teraz som vyhľadal nejaké historické fotky z malovozokanského kaštiela, a naozaj to nebude on. Aj na starých fotkách má malovozokanský inú strechu. Takže ktorá budova v Nemčiňanoch to bude ?

 8. vlado // 08/02/2015 at 16:03 //

  existuje aj druhá strana pohľadnice – doplnil som článok…

 9. Marta // 22/02/2015 at 08:44 //

  Milé spomienky……Je to určite budova bývalej materskej škôlky a boli tam aj školáci…..Tu som chodila do škôlky, pani učiteľka Petrášová, ktorej sme škrabkali päty, teta Rózka, ktorá nám varila a pamätám si na foto, kde nám dávala chlebík so slivkovým lekvárom a ja som mala fúzy od lekváru od ucha k uchu…… Potom o pár rokov neskôr tam bola štvrtá trieda…… pamätám si tam na pani učiteľky: Santová, Homolová, Godániyová a samozrejme pani učiteľka Tonková, ktorá nás učila základy písania v prvej triede, potom aj tu štvrtákov… no a neskôr po rokoch učila aj moje deti….. celý svoj život venovala škole a deťom – všetka česť, bola veľmi zručná, bavili ju ručné práce, háčkovala a povypletala aj nemožné…… Pamätáte sa???????????

 10. Pamatáme! Mali sme úžasné detstvo!
  Tiež si myslím, že je to „stará škôlka“. Tá strecha vpravo hore by mohla byť z ďalšej budovy, ktorá tam bola. Bola staršia, neudržiavaná, už vtedy sa rozpadávala /1963-1965/. Tam sme mali zakázané chodiť. Trochu neskôr ju zbúrali.

Comments are closed.