Bleskovky:

10. zasadnutie OZ

V tomto článku nájdete video z 10. zasadnutia Obecného zastupiteľstva v Nemčiňanoch, konaného dňa 20.2.2012 o 18.00 hodine v zasadačke OU v Nemčiňanoch. Video je z celého zasadnutia. Veľmi odporúčam pozrieť hlavne diskusiu na konci videa. Budem rád ak si nájdete čas a vyjadríte sa k téme kamerovania zasadnutí zastupiteľstiev pod týmto článkom v diskusii. Ako si môžete pozrieť vo videu, tak podaktorým voleným predstaviteľom našej obce, už kamera akosi vadí …

 

 

16 Comments on 10. zasadnutie OZ

 1. Onofrej // 21/02/2012 at 21:56 //

  Poslanci a starosta boli zvolení občanmi obce a preto podľa zákona hociktorý občan môže natáčať video zo zasadnutia OZ. A keď poslanci a starosta majú záujem riešiť záležitosti v prospech obce a občanov,nemôžu mať morálny a etický problém s uverejnením videá. Video zo zasadnutia OZ si môžu tak pozrieť aj rodáci z obce, tí občania čo sú služobne mimo obce resp.Slovenska alebo zarábajúci v zahraničí a nie je im ľahostajný osud obce. Ďalej to môže slúžiť aj ako pomôcka pre starostu,poslancov,kontrolóra v ďaľšej činnosti,aby vedeli ako hlasovali ,ako sa vyjadrovali atď. Chvályhodný počin pre kameramana,že to robí asi zadarmo a v prospech všetkých občanov. Nech aj poslanci sa zrieknú odmien zo zasadnutia OZ a starosta v určitých % zo svojho platu a venujú napr. materskej škôlke,kde máte problémy. A pritom ja nie som občan z Vašej obce a som nezávislý na dianí u Vás,lebo žijem asi 320 km od obce Nemčiňany, ale rád si pozriem zasadnutie OZ cez video.

 2. honzicek // 21/02/2012 at 22:49 //

  Prave poslancom a aj starostovi to moze pomoct pri pisani zapisu spätne ,ak ho nahodou zabudnu poslanci pisat pocas zasadnutia ako tomu bolo napriklad na 9.zasadnuti ! A nemyslim si, ze kameraman porusil zakon o zverejneni urcitych pasazi, ale prave poslanci tieto informacie verejne precitali !!!

 3. duso // 22/02/2012 at 13:41 //

  Drzim palce p. Vladovi Kesegovi a zelam vela trpezlivosti pri nakrucani dalsich videi…je to len na prospech veci a obcanov ze si to mozu pozriet aj tu…nie kazdy ma totiz moznost zucastnovat sa na kazdom zasadnuti osobne a ako sami vidime tak s tym zucastnovanim maju problem aj samotni poslanci…a ak ma niekto ciste svedomie a robi si svoju poslanecku pracu najlepsie ako vie,tak by nemal mat problem zo ziadnymi diskusiami,forami a prispevkami…som jednoznacne za video zaznam zasadnuti nakolko som doma raz alebo dvakrat v roku a chcem mat aspon aky taky prehlad o diani v obci…s pozdravom Peter Vrabel…:-)

 4. siro322 // 23/02/2012 at 20:39 //

  No, asi som nepochopil prečo niekomu vadí kamera. Ak som to pochopil správne, tak niektorým vadí fórum a diskusia v ňom, to že sa tam píšu polopravdy a nepravdy ale čo môže byť lepšie na ako kamerový záznam kde si každý môže pozrieť ako to vlastne je? Vlastne by mali byť rád, že je tu záznam, preto že fórum zakázať nemôžu.
  Alebo ide o niečo iné? Nepočul som jeden jediný argument, prečo niekomu vadí kamera. Ale asi je už rozhodnuté, stačí si pozrieť diskusiu, kto bol proti kamere, hovoril kedy a ako chcel, keď sa ozval hlas že kamera nevadí, zrazu sa terbalo do diskusie prihlásiť a počkať na udelenie slova (22:27 na zázname) 🙁 .

 5. siro322 // 24/02/2012 at 18:05 //

  Trošku som sa poprehŕňal na internete a takýto problém nie je len u nás. V Tepličkách mali tento problém, dokonca tam poslanci zmenili rokovací poriadok. Časť článku o tomto probléme v Tepličkách:
  … na nasledujúcej schôdzi poslanci odhlasovali uznesenie, ktorým zmenili rokovací poriadok v takomto znení :

  Počas priebehu zasadnutia sa nemôže robiť súkromný audiovizuálny záznam bez súhlasu starostu obce a poslancov obecného zastupiteľstva.

  Ihneď sme podali podnet na konanie prokurátora, pretože sme boli toho názoru, že boli porušené naše ústavné práva. Okresná prokuratúra v Piešťanoch podala proti tomuto uzneseniu „Protest prokurátora“ a hneď na najbližšom rokovaní OZ zrušilo protizákonné uznesenie a my sme mohli konečne náhravať rokovania na kameru. Verte či neverte, aj v takej malej obci ako sú Tepličky a starosta sa správa ako by obec bola jeho súkromná firma, to má dosť podstatný význam. Videonahrávky sú dodnes nenahraditeľným dôkazným materiálom či už v správnom alebo trestnom konaní ktoré v opodstatnených prípadoch využívame.

 6. Emanuel // 25/02/2012 at 19:08 //

  Zbierka zákonov č. 479/2010

  (3) Návrh nariadenia, o ktorom má rokovať obecné
  zastupiteľstvo, zverejní obec jeho vyvesením na úradnej tabuli v obci najmenej 15 dní pred rokovaním obecného zastupiteľstva o návrhu nariadenia. Návrh nariadenia sa zverejní aj na internetovej adrese obce v tej istej lehote, ak ju má obec zriadenú, alebo iným spôsobom v obci obvyklým.

  § 8 Majetok obce

  (3) Majetok obce sa má zveľaďovať a zhodnocovať a vo svojej celkovej hodnote zásadne nezmenšený zachovať. Darovanie nehnuteľného majetku obce je neprípustné, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
  (4) Majetok obce možno použiť najmä na verejné účely, na podnikateľskú činnosť a na výkon samosprávy obce.

 7. iva707 // 26/02/2012 at 16:36 //

  Ja som rada, že si vďaka p. Kesegovi môžem pozrieť video zo zastupiteľstva a verím, že to nevzdá. Súhlasím s jeho vyjadreniami v zázname a nechápem, prečo kamera niekomu prekáža. Argumenty poslancov, ktorí sú proti kamerovaniu, sú dosť chabé. Niekto naozaj nemá „dar reči“ a lepšie sa mu vyjadruje písomne, alebo niekomu prekáža, že sa na neho niekto pozerá, tak prečo by svoje názory nemohol vyjadriť aj prostredníctvom fóra? Myslím, že aj niektorí poslanci by s tým mali problém. P.Mináriková to vyjadrila presne.
  PS: Aj poslanci sú vo fóre pod prezývkou…

 8. preset // 27/02/2012 at 12:07 //

  Čo sa to tu deje?
  Poslancom a podľa všetkého aj starostovi vadí kamera. Kde sú tie predvolebné sľuby? Peniaze sú moc a moc sú peniaze, to platí, bohužial, stále. Skúsim to nestrane zhrnúť.
  Zákaz kamery:
  p.starosta – ak ma pamäť neklame tak vo volebnom programe mal zverejnenie obecných zastupitelstiev, možno sa mýlim mal to niekto iný, ale tak sa mi zdá že to mal p. Očovský.Tak isto zverejnenie zápisníc na internete, no na oficiálnu stránku Nemčinian je škoda chodiť. Je problém tam dať aktuálne info? Nie len o zastupitelstve ale aj o opisoch vodomerov a plynomerov a pod. Nie je každý doma keď to vyhlasujú.
  p. Paukovič – doteraz mu kamera nevadila, ale keď ide o odpredaj obecného pozemku jemu, zrazu je kamera naoptiaž.
  p. Erdélyi – No diskusiu zakázať nemôžete a ako napísal siro322 ani videozáznam. Vaše argumenty sú … na úrovni žiaka 3. triedy keď ho prichytia pri klamstve. Reakcie ludí v diskusii sú také, aké je zastupitelstvo a pripomienky poslancov. Samozrejme že sa nájdu vrtáci, ale väčšinou je to reakcia na Vás, a ak nie je priaznivá, asi niečo robíte zle.
  p.Bandúr – Zaskočila ma Vaša reakcia ohladom ,,oficiálnej webovej stránky,,. Teda neviem ako je možné že poslanec nevie ako a z čoho je financovaná a čo je na nej? No a pripomienka že p. Keseg má nejakú moc…. tak to bol vrchol. P.Keseg robí niečo, čo by nemusel, som rád že to robí aj keď za to nemá ani cent, skôr pár nadávok od ludí.
  p.Tótová – Všetky diskusné fóra čo poznám, sú pod prezývkov(alebo menom, je to na každom). Myslím že viac by Vás malo zaujímať čo kto píše, ako kto to píše. Okrem toho, ako písala Iva707, aj poslanci sú tu pod prezývkov.
  p.Mináriková – obrovské plus, naozaj nežijeme v 19.storčí,
  p.Procházková – na tejto schôdzi nebola, ale verím že by sa zachovala ako p. Mináriková.
  p.Kári – nebol tam tak sa nebudem vyjadrovať
  A ešte niečo k poslancom a možno aj ku kontrolórke:
  Je normálne aby si kupujúci zoháňal odhadcu? Pripadá mi to ako by nikto z Vás nikdy nemal skúsenosť z odhadcom. O kolko príde obec?????? Nakoniec sa to predá ešte lacnejšie ako za 1 euro.
  Len príklad: Odhadca je platený podla výšky odhadovaného majetku.
  Odhad si dá spraviť obec:
  Úradný odhad – 100 000
  Odhadca – 10% – 1 000
  Pre obec 99 000
  Odhad si dá spraviť kupujúci:
  Odhad – 50 000
  Odhadca – 500 + 1000 do vačku
  Pre obec – 48 500
  Všetko podľa zákonu, ale????? Odhadca má o 500 viac, kupujúci zaplatí celkovo o polovicu menej a pre obec?

  Možno je to extrémny príklad ale kto mal dočinenia z odhadcom, ten vie že reálny. Prečo si obec nedá svojho odhadcu? Je také ťažké dať do kúpno-predajnej zmluvy že kupujúci zaplatí úradne odhadnutú cenu + náklady na úradný odhad?
  No asi aj toto sú dôvody prečo niekomu vadí kamera na obecnom zastupitelstve, veď sa tu majú stavať byty a tam je zas iná provízia.
  Nechcem nikoho očierňovať ani nič podobné, ale vážený poslanci, ak nerobíte nič protizákonné, snažíte sa robiť všetko pre prospech obce, tak nevidím dôvod aby boli záznami zakázané, a nakoniec podľa súčastnej legislatívy ani byť nemôžu, pokial sa p. Keseg nerozhodne že to robiť nebude. Pevne verím že napriek všetkému si tu vždy nájdeme záznam zo zastupitelstva
  PS: páni poslanci a poslankyne, lúdia Vám dali dôveru, spravte pre nich aspoň to, že si naštudujete zákony ktoré sa týkajú Vášho rokovania. Takto mi to pripadá, česť výnimkám, že tam idete len zdvihnuť ruku a zobrať pár eur.

 9. honzicek // 27/02/2012 at 13:59 //

  330 zhliadnuti svedci o urcitom zaujme obcanov o obec. Pekne je, ze vsetky prispevky tu drzia palce panu Kesegovi a podporuju ho v kamerovani, ale nebolo by obcas pozitivne ak by na tych zasadnutiach nesedel len pan Keseg a kamera, ale aj Vy obcania? Samozrejme je pravda, ze nie kazdy je doma, alebo nie kazdy sa ma tu moznost to dozvediet ( jedine ak by chodil dennodene citat uradnu tabulu pred OcÚ)! Myslim, ze tymto by mal pan Keseg vacsiu podporu nazivo, ako len prostrednictvom netu.
  Otazocka na OcÚ: pan Keseg Vas upozornil na nedoplnene a neaktualne informacie na oficialnej stranke obce 20.2.2012 !!! Do dnesneho dna 27.2.2012 ste to neboli schopni napravit! Kolko stoji oficialny web obec mesacne?

 10. michaela // 27/02/2012 at 18:10 //

  Možno by stačilo osviežiť si pamäť:

  „Mnohí z Vás využívajú internetovú stránku o našej obci. Za všetkým hľadajme niekoho, kto sa o tieto veci stará a financuje ich. V našom prípade je to pán Vladimír Keseg, ktorý za tieto služby nepožadoval nikdy ani cent. V súčasnosti pripravuje internetovú stránku, ktorá bude akousi „Kronikou našej obce“, do ktorej budú môcť prispievať všetci slušní užívatelia internetu. Preto poďakovanie patrí i jemu za jeho odhodlanie a snahu aj touto formou zviditeľniť našu obec Nemčiňany.“

  Z vytúpenia novozvoleného starostu p. Očovského

  /2010/81

 11. cibuliak // 28/02/2012 at 13:02 //

  Kamerovanie zasadanie obecnáho zastupitelstva je prospešné. V dnešnej uponáhlanej dobe ludia uvítajú možnosť pozrieť si záznam. Občania Nemčinian sa naozaj málo zúčastňujú zasadnutí, ale to neznamená, že sa nemajú informovať všetkými dostupnými zdrojmi a nie iba vývesnou tabulou pred OU, aj tak na nej nie je všetko- koľko občanov vie o tom, že sa budú robiť chodníky, stavať bytovka a budovať cesta pred OU? Boli robené nejaké výberové konania? Nepočul som ani o jednom. Poslanci chválili výstavbu bytového domu a tým obec zadĺžili na 30 rokov, starosta povedal, že splácať to budú obyvatelia bytov,ale kto tam bude bývať? Ja som sa snažil zistiť kto z Nemčinian tam chce bývať a viem len o jednej rodine. Obec má spolufinancovať 50% na cestu a parkovisko, čo bude asi 6000 eur. Má obec na to všetko peniaze alebo to pôjde z úverov? Z čoho ich bude obec splácat? Pýtajú sa sami seba poslanci tieto otázky keď schvaľujú stále nové výdavky? Uvedomujú si svoju zodpovednosť za budúcnosť našej obce? Prečo potom schvália 99% z toho čo navrhne starosta?

 12. honzicek // 28/02/2012 at 17:35 //

  Chcem reagovat na cibuliaka. Cibuliak mas pravdu,ale ak si si pozorne pozrel t ozasadnutie starosta akoby mimochodom povedal, ze to spolufinancovanie cesty bude „ASI“ 6000E !? Ale urcite to bude 50% !!! Dodnes nikto nevie kolko presne je tych 50%, ani poslanci , ktori to odklepli ! Ak tam vysypu furu strku 50% z 300e je dobra cena, ale ak to bude vydlazdene tal.dlazbou bude to mozno cez 100000E ! a 50% z tejto sumy je dost zavazna suma pre nasu obec ! Preco sa nebavili o konkretnych cislach ale o percentach za ktore sa vela schova ! Apropo chcem sa spytat pan starostu: nieje ta polozka na cesty a parkoviska na ukor kvality a vybavenosti bytoviek ?? Myslim, ze ano! Hlavne nech stoja bytovky, ale to ze budu mat papierove dvere(namiesto kvalitnych) nevadi ved dvere tam su !!!to bol len priklad !preco sa neuviedlo, ze ta suma je na ukor vybavenosti?

 13. kuli // 28/02/2012 at 21:26 //

  Som za zverejnovanie videa z kazdeho zastupitelstva,pretoze nech si poslanci hovoria co chcu,ze kazdy moze prist osobne,nemaju pravdu a dufam,ze pan Keseg bude aj nadalej pracovat s kamerou a informovat obcanov obce o diani,ci uz negativnom alebo pozitivnom a co sa tyka priebehu programu zastupitelstva,nema to ziadnu uroven.Je to moj osobny nazor a na nom trvam,Aspon sa poslanci a starosta vidia na akej intelektovej urovni sa vsetko deje na zastupitelstve!

 14. Ivan // 04/03/2012 at 14:01 //

  Páni poslanci Paukovič, Bandúr a Erdélyi nehladajte problémy tam kde nie sú. Ako verejní činitelia si musíte byť vedomí toho, že budete vystavení pozornosti verejnosti a budete musieť akceptovať výkon práva na informácie zo strany občanov.Pri sľube poslanca sme sa zaviazali ctiť zákony a Ústavu SR.Jej článok 26 zaručuje každému právo na informácie a ich slobodné vyhladávanie, príjmanie a rozširovanie. Vlado, ďakujem Ti za to čo robíš pre občanov Nemčinian ale aj pre nás ktorý sme v tejto obci vyrastali a zaujíma nás dianie v nej. Ivan Žigmond, poslanec OcZ Veľké Kozmálovce.

 15. Emanuel // 21/05/2012 at 10:20 //

  Nahrávať zastupiteľstvo?

  Medzi obcami, ktoré praktizujú tento trend sú:

  Beluša: belusa.sk
  Krakovce: domasacity.sk
  Veľký Kýr: velkykyr.sk
  Nemčiňany: nemcinany-online.sk
  Kalná: kalna.eu
  Chorvátsky Grob: chorvatania.sk
  Sečovská Polianka: proloco.sk
  Zlaté Moravce: moravce-info.eu

 16. Vlado Keseg // 23/05/2012 at 21:52 //

  Ďakujem všetkým za podporu…

Comments are closed.